Курортът Вили Костенец се намира в северното подножие на Рила и е само на около час път с кола от София (близо 80 км). Близкото си разположение до столицата и немалкото интересни обекти на територията му, го прави привлекателна дестинация за релаксиращ уикенд или просто еднодневна разходка.
Не внимавах много по време на пътуването до там, но ми се стори, че е лесно откриваема дестинация... Тръгвате от София по магистрала Тракия в посока Пловдив, минавате покрай гр. Ихтиман, след което слизате от магистралата като завивате вдясно за Момин проход и гр. Костенец. Минавате през едноименните град и село и след по-малко от 10 км сте в курорта. В град Костенец ще ви упътят най-добре. Просто попитайте за пътя към водопада!
Преди селото, отдясно на пътя има доста приятен язовир, който впоследствие разбрах че е пригоден за спортен риболов - казва се Войнишка чешма или Суки лейк. Девизът на стопанисващото го сдружение Сукикарп е "хвани-пусни" :)
Костенският водопад е разположен на р. Чавча в центъра на курорта Вили Костенец и има славата на най-значителната природна туристическа атракция в обината.
Водите му се спускат от скали с височина около 10 м.
При нашето посещение, февруари месец, немалка част от водите все още бяха сковани от лед. Водопадът със сигурност е по-красив през пролетта!
При нашето посещение, февруари месец, немалка част от водите все още бяха сковани от лед. Водопадът със сигурност е по-красив през пролетта!
Според местна легенда, по време на османското нашествие жителите на Костенец се укрепили в съществуваща тогава крепост около църквата и удържали атаките дълго време. Завоевателите обаче приложили хитрост за да завладеят крепостта. Говори се, че държали едно магаре жадно няколко дена, след което го пуснали да търси вода и то ги отвело до мястото, снабдяващо въстаниците с живителната течност.
През 1997 г. на това място е построен сегашния параклис, а загиналите тук българи са погребани около него.
Надпис, поставен при входа на параклиса |
Сега района е обособен като малък парк с пейки и чешми...
Впечатление ми направиха прекрасните стари къщи, носещи романтично усещане за отминало величие и разцвет в това кътче на България. За съжаление повечето от тях са видимо в лошо състояние или изоставени...
Предполагам че това са някоии от така наречените "писателски къщи и вили".
Не мога да съм сигурна, тъй като информацията за тях в интернет е доста оскъдна. Навсякъде пише само това: "Културна забележителност от Следосвобожденския период са писателските къщи и
вили в курорта "Вили Костенец". Местен паметник на културата е Ганевата вила. Тя
е запазила автентичния си вид от началото на XXв. Известна е с това, че там
често е отсядал Иван Вазов и там е написал стихосбирката си “Какво пее
планината” 1917г. ". Не успях да видя въпросната Ганева вила (а може и да не съм разбрала, че съм я видяла поради липса на табели или невнимание от моя страна). Попитах една възрастна дама, която срещнах по пътя дали може да ми каже повече за къщите. Тя ми отговори само, че повечето са изоставени от години, а преди са били собственост на генерали, адвокати, писатели...
Ако някой има повече информация за тези прекрасни сгради, ще съм благодарна ако я сподели тук :)